DÜDÜKLÜDE HAŞLANMIŞ MISIR ve PÜF NOKTALAR

2013-06-25 12:23:00
DÜDÜKLÜDE HAŞLANMIŞ MISIR ve PÜF NOKTALAR |  görsel 1

 


DÜDÜKLÜDE HAŞLANMIŞ MISIRI, YEMEK YAPMAYA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN AYRINTILI,PÜF NOKTALI ANLATTIM.AYRICA EN ALTTA NOTLAR HALİNDE DONDURUCUDA NASIL SAKLAYABİLECEĞİNİZİ VE HAŞLANMIŞ MISIRI KULLANABİLECEĞİNİZ BİRKAÇ TARİFİNDE LİNKİNİ VERDİM.MUTLAKA DENEYİN.

MALZEMELER:
4-5 adet taze mısır
3-4 mısır yaprağı (aroma versin diye)
su (yapılışında miktarını tarif ettim)

YAPILIŞI:pazardan mısır alırken dikkat etmeniz gereken birkaç tane püf nokta var:iri taneli ve dolgun olmalı.ayrıca taneleri buruşuk olanları almayın.tırnağınızla bastırdığınızda hemen parçalanıyorsa çok tazedir ve süt mısırıdır.süt mısırı haricinde orta sertlikte taneli olanlar ve çok sert taneli olanlar var.tIrnağınızla bastırdığınızda çok serTse almayın.pişmesi de zor olur.lezzetlide olmaz.
aslında mısırı tencerede haşlayabiliriz.tencerede yavaş yavaş pişen mısır lezzetli olur.fakat mısır tencerede çok uzun sürede haşlanır.düdüklüm olmadığı zaman 4 saatte haşlamıştım:( bu nedenle en kolayı düdüklüde haşlamaktır.
Gelelim mısırın haşlanmasına: Mısırların yapraklarını çıkarın.uzun olan mısırları 2 ye bölün.(hem düdüklüye sığar hem de daha az su kullanacağımız için daha çabuk pişer)
düdüklüye mısırların hepsini koyun.ayrıca 3-5 yaprak mısır yaprağı koyun.haşlama mısır satanların suyunda hep yaprağı vardır.bunun sebebide mısıra aroma vermesidir..yaprağın kokusunun mis gibi mısır koktuğunu bilirsiniz.
mısırların üstünü 2-3 parmak geçecek kadar su ile doldurun.KESİNLİKLE TUZ KOYMAYIN.TUZ,MISIRI SERTLEŞTİRİR.düdüklüyü kapatın.düdüklünün düdüğü dik dursun.ocağa koyun.düdüklüden hava sesi (tıss) gelince düdüğünü yana indirin.düdük indirildikten sonra 20 dk.süre tutun.20 dk.ya geçmesin.süre bitiminde ocağı kapatın.hemen AÇMAYIN. bekleyin.servis ederken tuz serpin.afiyet olsun.

NOT:MISIRINIZ SÜT MISIRI İSE VE TAZE OLDUĞUNDAN EMİNSENİZ DÜDÜKLÜDE 15-20 DK İÇİNDE PİŞER.KESİNLİKLE 20 DK.YI GEÇMEZ.

NOT:20 DK.DA HALA PİŞMEMİŞ OLAN MISIRLAR ÇOK SERT TANELİ MISIRLARDIR.PİŞMESİ İÇİN MECBUREN 5-10 DK.DAHA PİŞİRMEK ZORUNDA KALIRSINIZ.

NOT:KIŞLIK OLARAK DONDURUCUYA KOYMAK İSTERSENİZ YAPRAKLARINI SOYUP POŞETLEYİN.HİÇBİR İŞLEM YAPMAYA GEREK YOK.POŞETLE DONDURUCUYA KOYUN.İSTEDİĞİNİZ ZAMAN DÜDÜKLÜDE HAŞLAYABİLİRSİNİZ.KUMPİR,PİZZA VE SALATALARDA KULLANMAK İÇİN DONDURUCUDA MISIR SAKLAMAK İSTERSENİZ MISIRI HAŞLAYIN.TANELERİNİ AYIKLAYIN.POŞETE KOYUP SIKICA BAĞLAYIN.DONDURUCUYA KOYUN.KUMPİR,PİZZA VE ÇOCUKLAR İÇİN BARDAKTA MISIR YAPACAĞINIZ ZAMAN ÇIKARIP KULLANIN.

0
0
0
Yorum Yaz